Otyłość brzuszna.
Nie wystarczy mieć prawidłowy współczynnik BMI. Sprawdź czy nie masz otyłości brzusznej wyliczając wskaźnik WHR. Osoby mające tę przypadłość nawet jeśli mają prawidłowe BMI są bardziej narażone na choroby niż osoby z zawyżonym BMI, które mają otyłość typu gruszka.
Otylość brzuszna a BMI.
Otyłość brzuszna, zwana także jako otyłość typu jabłko bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie! Najnowsze badania pokazują, że otyłość brzuszna może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych: nadciśnienia i zawałów serca. Nawet jeśli twoja waga jest prawidłowa, ale należysz do osób z tendencją do odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha to możesz być narażony na skutki tego zjawiska. Nawet osoby z prawidłowym wskaźnikiem BMI, ale z tendencją do tycia w okolicach brzucha, są bardziej narażone na przedwczesną śmierć niż osoby z nadwagą, ale z otyłością typu gruszka (tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach pośladków i nóg).
Sprawdź czy masz otyłość brzuszną
Znając obwód pasa i bioder możesz samodzielnie wyliczyć wskaźnik WHR (Waist Hip Ratio), który ocenia poziom otyłości brzusznej, a przez to pośrednio ocenia ryzyko zapadania na choroby kardiologiczne. Oto wzór na WHR:
WHR = Obwód pasa/ Obwód bioder
Możesz spotkac się z różną klasyfikacją wskaźnika WHR, w zależności od autora publikacji. Poniżej zmodyfikowana klasyfikacja według WHO:
- Typ obwodowy, czyli gynoidalny: mężczyźni poniżej 0,90 / kobiety poniżej 0,80
- Wskaźnik podwyższonego ryzyka: mężczyźni od 0,90 do 0,99 / kobiety od 0,80 do 0,84
- Typ centralny, czyli androidalny: mężczyźni od 1 i powyżej / kobiety od 0,85 i powyżej tej wartości
Jeśli należysz do typu centralnego, czyli androidalnego, należysz do osób z tendencją do otyłości brzusznej.